India do që rusët të largohen nga Ukraina

Bota

India do që rusët të largohen nga Ukraina

Nga: V.N Më: 22 prill 2022 Në ora: 13:31
Boris Johnson

Më shumë tani nga konferenca për shtyp e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar në Indi - ku ai ka folur për luftën në Ukrainë.

Boris Johnson është marrë në pyetje në lidhje me diskutimet e tij me kryeministrin e Indisë Modi dhe nëse ai i ka kërkuar Modit të përdorë ndikimin e tij në Moskë për të ushtruar presion ndaj Rusisë.

Johnson thotë se Modi ka qenë "shumë i fortë" në gjuhën e tij për atë që ka ndodhur në Bucha - ku forcat ruse akuzohen se kanë kryer mizori ndaj civilëve.

Ai thotë se është e qartë se "ai ka ndërhyrë tashmë disa herë... me të vërtetë për të pyetur [Vladimir Putin] se çfarë në tokë mendon se po bën dhe ku mendon se po shkon".

Ai thotë se India dëshiron paqen "dhe ata duan që rusët të largohen".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat