E dhimbshme: Dy aktoret e vogla të vrara nga sulmet ruse

Bota

E dhimbshme: Dy aktoret e vogla të vrara nga sulmet ruse

Nga: V.N Më: 23 prill 2022 Në ora: 18:24
Elizaveta dhe Sonya - fëmijë viktima të rrethimit rus të Mariupolit

Dy vajza të reja aktore që po performonin në teatrin e Mariupolit përpara bombardimeve shkatërruese ruse të qytetit të tyre kanë vdekur, thotë këshilltari i kryebashkiakut Petro Andryushchenko, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Lufta merr më të mirën. Dy vajza, dy aktoret e vogla simpatike Elizaveta dhe Sonya, vdiqën në Mariupol”, tha ai në shërbimin e mesazheve Telegram.

Ata të dy kishin luajtur Lucy, një personazh në "Luani, shtriga dhe veshjet", një nga përrallat klasike të fëmijëve në "Kronikat e Narnia" të CS Lewis.

Një sulm ajror rus më 16 mars shkatërroi teatrin – një incident i dënuar gjerësisht si një krim lufte. Deri në 300 civilë vdiqën, ndërsa qindra – kryesisht gra dhe fëmijë – ishin strehuar në bodrum në atë kohë.

Nuk dihet nëse dy aktoret kanë vdekur në atë sulm.

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët dhe pretendon – pa prova – se Ukraina e sajoi atë dhe incidente të tjera. Pjesa më e madhe e Mariupolit qëndron në rrënoja pas javësh granatime ruse.

Andryushchenko e përshkruan si "simbolizëm të trishtuar" faktin që Lewis vendosi "Luanin, shtrigën dhe veshjet" në sfondin e bombardimeve gjermane të Londrës në vitin 1940 - Blitz.

"Ne kurrë nuk do t'i harrojmë engjëjt e talentuar," shkroi Andryushchenko, duke bërë thirrje për hakmarrje kundër "pushtuesve".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat