Kërcënohet kryeministri i Izraelit, i dërgohet një letër bashkë me plumb

Bota

Kërcënohet kryeministri i Izraelit, i dërgohet një letër bashkë me plumb

Më: 27 prill 2022 Në ora: 09:22
Kryeministri izraelit Naftali Bennett

Kryeministri izraelit Naftali Bennett mori një letër kërcënuese të martën që përmbante një plumb, njoftuan mediat lokale.

Korporata e Transmetimeve Publike Izraelite (KAN) raportoi se policia ka nisur një hetim për letrën, e cila u dërgua në shtëpinë e Bennett në qytetin Ra’anana në Izraelin qendror, shkruan Anadolu.

Agjencia e sigurisë së brendshme të Izraelit “Shin Bet” dhe policia po punojnë për të përcaktuar burimin e letrës.

“Shin Bet” ka rritur gjithashtu sigurinë për familjen e Bennett.

“Pavarësisht se sa e thellë mund të jetë grindja politike, ajo nuk duhet të arrijë nivelin e dhunës, bullizmit dhe kërcënimeve me vdekje”, tha Bennett në një postim në Tëitter.

“Duhet të bëjmë gjithçka, si liderë dhe si qytetarë, e ardhmja e të cilëve dhe e ardhmja e fëmijëve të tyre është në këtë vend, që thjesht të mos ekzistojnë fenomene të tilla. Ne jemi të gjithë njerëz. Argumentet dhe mosmarrëveshjet – po. Ngacmimi dhe kërcënimet – jo”, tha ai.

“Përveç se jam politikan dhe kryeministër, jam edhe bashkëshort dhe baba. Kështu që unë duhet të mbroj edhe gruan dhe fëmijët e mi”, vuri në dukje ai.

Ai u bëri thirrje politikanëve, veçanërisht atyre që përdorin në mënyrë aktive mediat sociale, për qetësi dhe pajtim.

Policia izraelite kishte marrë masa ndaj disa shtetasve me arsyetimin se ata e kishin kërcënuar më parë Bennett.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat