Fëmijët në Mariupol po pinë ujë shiu nga pellgjet

Bota

Fëmijët në Mariupol po pinë ujë shiu nga pellgjet

Nga: V.N Më: 2 maj 2022 Në ora: 21:45
Foto e luftës në Ukrainë

Nataliia Roberts po përpiqet të sjellë shoqen e saj më të mirë, Yuliia, dhe tre vajzat e saj për të qëndruar me të në Uells, pasi dëgjoi për kushtet e rënda me të cilat u përballën në Mariupol, raporton BBC, transmeton Bota sot.

Julia dhe tre vajzat e saj, 11, 6 dhe 3 vjeç, iknin nga streha e tyre e bodrumit në qytetin e rrethuar pasi kishte rënë shi për të pirë ujin e shiut, pasi ishin kaq të etur.

Pasi u shkatërrua shtëpia e tyre, familjes iu desh të gjente një vend të shenjtë në një bodrum të përbashkët që ofronte një strehë, por Julia mezi kishte ushqim për të ushqyer fëmijët.

"Fëmijët po kërkonin kaq shumë ushqim, prandaj ajo u përpoq t'i ushqente në kohën e gjumit, kështu që ata ndiheshin të ngopur para se të flinin," tha shoqja e shqetësuar Nataliia, duke parë nga shtëpia e saj në Uellsin verior.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat