Diplomatët e huaj nisin kthimin e ngadaltë në Kiev

Bota

Diplomatët e huaj nisin kthimin e ngadaltë në Kiev

Nga: V.N Më: 2 maj 2022 Në ora: 23:46
Ambasada e SHBA-ve në Ukrainë

Ambasadat e huaja po rihapin ngadalë dyert e tyre në kryeqytetin e Ukrainës, ndërsa situata e sigurisë atje përmirësohet, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Sot, Hungaria u bë vendi i fundit që njoftoi se ambasada e saj po vepronte përsëri jashtë Kievit, në të njëjtën ditë kur Danimarka tha se gjithashtu do të rihapte ambasadën e saj. Ata ndjekin Francën, e cila bëri lëvizjen dy javë më parë.

Ambasadorja e Mbretërisë së Bashkuar Melinda Simmons u kthye në Kiev këtë fundjavë, duke e përshkruar kthimin e saj si "një gjë të jashtëzakonshme".

Ambasada britanike nuk i ka rihapur ende dyert, por Ministria e Jashtme thotë se do ta bëjë këtë së shpejti.

SHBA ende nuk i ka kthyer diplomatët e saj në kryeqytet, por sot zyrtarët amerikanë në Lviv thanë se delegacioni do të kthehet në Kiev deri në fund të muajit.

Trupat ruse mund të jenë tërhequr nga pozicionet e tyre rreth kryeqytetit ukrainas, por qyteti është ende i prekshëm ndaj sulmeve nga ajri.

Javën e kaluar, Moska njoftoi se ishte gati të kryente sulme në kryeqytet dhe paralajmëroi se prania e këshilltarëve të huaj në ato vende "nuk do të jetë domosdoshmërisht një problem për Rusinë që të vendosë të ndërmarrë veprime hakmarrëse".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat