Britania e Madhe do të mbështesë çdo gjë nëse Suedia vendos për NATO-n

Bota

Britania e Madhe do të mbështesë çdo gjë nëse Suedia vendos për NATO-n

Nga: A.SH Më: 11 maj 2022 Në ora: 14:34
Boris Johnson

Në një konferencë për shtyp ka folur kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson.

I pyetur se çfarë ndodh nëse Suedia ka nevojë për ndihmë në "zonën gri" pasi të aplikojë për t'u bashkuar me NATO-n, por para se të pranohet, Johnson thotë se po zhvillohet një "bisedë e veçantë" për anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe anëtarësimi në aleancë është "një çështje e Suedisë".

Suedia ende nuk ka njoftuar nëse ka vendosur të aplikojë për anëtarësim në NATO apo jo.

Johnson thotë se Mbretëria e Bashkuar do të "mbështesë çfarëdo veprimi që Suedia vendos të nisë" në lidhje me anëtarësimin.

Ai gjithashtu thotë se "në rast të një fatkeqësie ose një sulmi mbi Suedinë, MB do t'i vinte në ndihmë Suedisë me çdo gjë që Suedia kërkonte".

Kryeministri suedez Andersson thotë se pakti mund të përfshijë mbështetje ushtarake në kohë krize.

Johnson thotë gjithashtu se është e rëndësishme që Suedia po i jep të njëjtën mbështetje Mbretërisë së Bashkuar në deklaratën që sapo kanë nënshkruar - duke e përshkruar paktin si një "gur shtrues për zhvillimin e marrëdhënieve në të ardhmen".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat