Elon Musk: Marrëveshja për blerjen e Twitter-it, “përkohësisht në pritje”

Bota

Elon Musk: Marrëveshja për blerjen e Twitter-it, “përkohësisht në pritje”

Më: 13 maj 2022 Në ora: 14:50
Elon Musk

Elon Musk ka thënë të premten se plani i tij për të blerë kompaninë Twitter për 44 miliardë dollarë, është “përkohësisht në pritje”, teksa tenton të përcaktojë numrin e saktë të llogarive të rreme në rrjetet sociale.

Musk, i cili ka folur hapur për dëshirën e tij që të zgjidhë problemin e kompanisë Twitter me profilet mashtruese, duket se është interesuar nëse kompania i ka raportuar drejt ato.

“Marrëveshja për Twitter-in është përkohësisht në pritje për shkak të hollësive të lidhura me llogaritë e rreme dhe nëse ato vërtet përbëjnë pesë për qind të përdoruesve”, ka thënë Musk, duke dhënë shenja se dyshon nëse kjo shifër është kaq e ulët.

Ende nuk është bërë e qartë nëse kjo gjë mund të ndikojë në marrëveshje.

Vlera e aksioneve në Twitter dhe Tesla ka marrë drejtime të kundërta, pasi Twitter ka pësuar rënie prej 18 për qind, ndërsa vlera e Teslas është rritur për pesë për qind.

Musk veçse ka shitur aksione në vlerë të tetë miliardë dollarëve për të financuar blerjen e Twitter-it.

Disa analistë kanë thënë se deklarimi i Muskut mund të jetë strategji e tij për të negociuar çmim më të ulët për blerje të kompanisë, apo edhe për t’u tërhequr plotësisht nga ajo, ndonëse në atë rast do t’i duhej të paguante 1 miliard dollarë gjobë.

Musk ka bërë këtë deklarim një ditë pasi Twitter ka shkarkuar nga puna dy prej menaxherëve kyçë.

Twitter ka thënë se është duke pezulluar shumicën e pozitave, përveç atyre kritike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat