Dy kombe përqafojnë NATO-n pas vitesh neutraliteti

Bota

Dy kombe përqafojnë NATO-n pas vitesh neutraliteti

Nga: A.SH Më: 14 maj 2022 Në ora: 08:31
NATO

Për dekada, Finlanda dhe Suedia kanë qenë partnerët më të ngushtë të NATO-s pa qenë brenda organizatës, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

Anëtarësimi do të ishte i keq nëse Rusia do t'i sulmonte ata do të trajtohej si një sulm ndaj të gjitha vendeve të NATO-s. Në ditët në vijim pritet një vendim përfundimtar nga finlandezët dhe suedezët.

Nëse ato shtete bashkohen, Rusia do të përballet me vendet anëtare të NATO-s nga Arktiku deri në Detin e Zi.

Moska pretendon se zgjerimi i mëtejshëm i NATO-s do të ishte një veprim armiqësor dhe do të përfaqësonte një kërcënim të mëtejshëm për sigurinë e saj - dhe po premton të përgjigjet. Aplikimet e Finlandës dhe Suedisë do të duhet të miratohen unanimisht nga 30 anëtarët aktualë të NATO-s.

Deri më tani, Turqia ka qenë e vetmja që ka folur kundër një lëvizjeje të tillë – duke pretenduar se të dyja vendet strehojnë “organizata terroriste” – që konsiderohet si referencë për grupet militante kurde.

Është e paqartë nëse ky është një kundërshtim i përkohshëm nga Ankaraja apo një pengesë potencialisht më e madhe në një proces zgjerimi të NATO-s.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat