Senatori amerikan flet për udhëtimin e tij në Ukrainë: Ishte një nder të takohesha me Presidentin Zelensky

Bota

Senatori amerikan flet për udhëtimin e tij në Ukrainë: Ishte një nder të takohesha me Presidentin Zelensky

Nga: A.M. Më: 15 maj 2022 Në ora: 06:20
Foto nga takimi

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell tha të shtunën se delegacioni republikan që ai udhëhoqi në Ukrainë ishte larguar së fundmi nga vendi dhe ishte një "nder" që takoi Presidentin ukrainas Zelensky dhe këshilltarët e tij të lartë, raporton CNN, përcjell "Bota sot"

McConnell iu bashkua në udhëtimin e paparalajmëruar nga Senatorët e GOP Susan Collins, John Barrasso dhe John Cornyn.

Zelensky tha më herët të shtunën në llogarinë e tij në Instagram se vizita e delegacionit të GOP ishte "një sinjal i fortë i mbështetjes dypartiake për Ukrainën nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe populli amerikan".

McConnell i bëri jehonë duke thënë se "delegacioni ynë i rikonfirmoi Presidentit Zelensky se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë plotësisht pas Ukrainës dhe do të mbështesin mbështetjen tonë derisa Ukraina të fitojë këtë luftë. Është gjithashtu thelbësore që Amerika të mos qëndrojë e vetme."

“Është krejtësisht në interesin tonë kombëtar të ndihmojmë Ukrainën të arrijë fitoren në këtë luftë dhe të ndihmojmë Ukrainën dhe vendet e tjera të pengojnë luftërat e tjera agresioni përpara se të fillojnë,” shtoi ai.

Udhëtimi vjen pasi Senatori GOP Rand Paul ngeci një faturë prej 40 miliardë dollarësh që do të ndihmonte Ukrainën në luftimin e Rusisë. Senati pritet ta miratojë projektligjin diku javën e ardhshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat