Çfarë mund të sjellë Finlanda dhe Suedia në NATO?

Bota

Çfarë mund të sjellë Finlanda dhe Suedia në NATO?

Nga: M.H. Më: 15 maj 2022 Në ora: 18:53
Foto ilustrim

Finlanda dhe Suedia duken sikur janë një hap më afër anëtarësimit në NATO pas njoftimeve të tyre sot.

Por çfarë kapacitetesh ushtarake do t'i sjellin dy kombet aleancës?

Finlanda ka shumë më shumë trupa në dispozicion se fqinji i saj në perëndim, por shumica dërrmuese e tyre është numri i madh i rezervistëve, të cilët mund t'i thërrasë në rast lufte, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”,

Në të kundërt, Suedia ka më shumë se pesë herë më shumë helikopterë se Finlanda.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat