Imazhet satelitore tregojnë anijet ruse duke vjedhur grurin ukrainas

Bota

Imazhet satelitore tregojnë anijet ruse duke vjedhur grurin ukrainas

Nga: A.SH Më: 24 maj 2022 Në ora: 17:32
Imazhet satelitore tregojnë anijet ruse duke vjedhur grurin ukrainas

Imazhet satelitore janë shfaqur të anijeve ruse që duket se ngarkojnë grurë të vjedhur në anijet e tyre në Krime, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Imazhet e marra nga shërbimi i imazheve satelitore Maxar Technologies nga 19-22 maj tregojnë anijet ruse transportuese - Matros Pozynich dhe Matros Koshka - të ankoruara në portin e Sevastapolit në rajonin e aneksuar dhe duke u ngarkuar në kapanone gruri.

Image

 

Ai vjen mes frikës për një krizë të afërt globale ushqimore, pasi forcat ruse vazhdojnë të bllokojnë portet e Ukrainës dhe të ndalojnë vendin nga eksporti i grurit.

Image

 

Në një deklaratë, qendra e Ukrainës për komunikimet strategjike dhe sigurinë e informacionit tha: "Imazhet e reja satelitore nga Maxar Technologies tregojnë grurë të vjedhur ukrainas duke u ngarkuar në anijet ruse në Krime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat