Fati i Ukrainës po vendoset në betejën lindore!

Bota

Fati i Ukrainës po vendoset në betejën lindore!

Nga: A.SH Më: 24 maj 2022 Në ora: 19:19
Ukrainë

Zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes ukrainase, Oleksandr Motuzyanyk, tha se sulmi rus ndaj Ukrainës kishte hyrë në fazën e tij "më aktive".

Ai tha gjithashtu se betejat që po zhvillohen në lindje mund të përcaktojnë të ardhmen e vendit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Situata në frontin [lindor] është jashtëzakonisht e vështirë, sepse fati i këtij vendi ndoshta po vendoset [aty] pikërisht tani.

Rusia po përpiqet të rrethojë trupat ukrainase në dy qytete që shtrihen në lumin Siversky Donets - Severodonetsk dhe Lysychansk. Rëndësia e tyre shpjegohet në një postim të mëparshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat