Paraardhësi vdiq në mënyrë misterioze, Putin promovon truprojën në postin e lartë. Kush është “njeriu pa fytyrë” që merr drejtimin e…

Bota

Paraardhësi vdiq në mënyrë misterioze, Putin promovon truprojën në postin e lartë. Kush është “njeriu pa fytyrë” që merr drejtimin e…

Më: 24 maj 2022 Në ora: 20:55
Alexander Kurenkov, Putin

Vladimir Putin ka promovuar ish-truprojën e tij personale në postin e ministrit të ri të Emergjencave të Kremlinit, disa muaj pasi paraardhësi i tij u rrëzua për vdekje në mënyrë misterioze nga një ujëvarë.

Gjeneral-majori Alexander Kurenkov, 49 vjeç, i propozuar sot nga Putin, është truproja i gjashtë i presidentit rus që emërohet në postin e lartë të qeverisë.

Njeriu i fundit që mbajti këtë post ishte Yevgeny Zinichev, gjithashtu një ish-roje i Putinit, i cili vdiq duke u rrëzuar nga një ujëvarë 90 metra e lartë. Vdekja e tij dyshohet se mund të ketë qenë një vrasje dhe jo një aksident.

Për Kurenkov, të mbiquajturin ‘njeriu pa fytyrë’, dihet pak për të kaluarën dhe prejardhjen e tij. Ka pretendime se ai ka shërbyer në agjencinë e kundërzbulimit FSB si dhe në FSO, përgjegjëse për ruajtjen e zyrtarëve të lartë.

Zëdhënësi presidencial Dmitry Peskov tha: “Putini e njeh mirë personalisht atë”

Image
Vladimir Putin

“Dhe zgjedhja do të thotë se, sipas kreut të shtetit, cilësitë personale, shërbyese dhe profesionale të Kurenkovit do ta lejojnë atë të shërbejë në këtë funksion.”

Kritikët thonë se Putin po bëhet gjithnjë e më paranojak dhe u beson plotësisht vetëm atyre që kanë dëshmuar besnikërinë duke i ruajtur jetën.

Të dhënat zyrtare thanë se Zinichev, i cili ‘ishte duke u përgatitur për mbretërinë si një pasardhës i mundshëm’ i Putinit, u vra duke u përpjekur të ‘shpëtonte një njeri’ në ujëvarën Kitabo-Oron në shtator në Sitin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Siberi.

Image
Vladimir Putin

Putin ishte dukshëm i shqetësuar në funeralin e Zinichev, duke e quajtur vdekjen e tij një ‘humbje personale të pazëvendësueshme’.

Disa analistë besonin se Putini e kishte përgatitur Zinichevin si pasardhësin e tij të mundshëm.

Ai kishte shërbyer tashmë si zëvendësdrejtor i FSB-së dhe i dyti në komandë në ministrinë e mbrojtjes.

Zinichev, i cili mbante gradën e gjeneralit, kishte shijuar një ngritje spektakolare nën drejtimin e Putin dhe ishte caktuar për një rol të ri të fuqishëm në këshillin e sigurisë të Kremlinit.

Image
Putin, Yevgeny Zinichev

Profesor Valery Solovey – i lidhur me Telegram Channel General SVR – pohoi: ‘Do të them menjëherë se nuk ishte vdekje, por vrasje e gjeneralit.

Njeriu që dyshohet se Zinchev u përpoq të shpëtonte, realizuesi i dokumentarit-kameraman Alexander Melnik, 63 vjeç, vdiq gjithashtu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat