Presidenti francez Macron thotë se vendimi i sotëm dërgon "një sinjal të fortë për Rusinë"

Bota

Presidenti francez Macron thotë se vendimi i sotëm dërgon "një sinjal të fortë për Rusinë"

Nga: A.SH Më: 23 qershor 2022 Në ora: 22:11
Emmanuel Macron

Duke folur në një konferencë shtypi së bashku me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, presidenti francez Macron tha se vendimi i sotëm për t'i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e kandidatit për në BE dërgon "një sinjal të fortë për Rusinë".

“Mesazhi që është dërguar sot shumë qartë dhe ne sapo e pamë me Presidentin Zelensky. Është një mesazh shumë i fortë, koherent me atë që Evropa jonë ka ditur të bëjë që nga dita e parë e konfliktit. Që është: reagimi i shpejtë, historik dhe i bashkuar. Përmes sanksioneve, dy ditë më vonë dhe gjashtë herë që atëherë. Nëpërmjet mbështetjes makroekonomike, ushtarake dhe financiare për Ukrainën. Dhe tani përmes këtij gjesti politik”, tha Macron.

"Kjo Evropë e fortë e bashkuar ka qenë në lartësinë e detyrës," shtoi ai.

“Më gjerësisht sot, është një perspektivë evropiane që ne e njohim për Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë. I cili është një sinjal shumë i fortë për Rusinë dhe në kontekstin gjeopolitik që përmendëm dhe zgjedhjen e bërë që Ukrainës dhe Moldavisë t'i jepet ky status kandidat në Bashkimin Evropian”, shtoi ai.

“Ne ia kemi borxh këtë popullit ukrainas, i cili po lufton për të mbrojtur vlerat tona, sovranitetin dhe integritetin territorial. Dhe ne i detyroheshim gjithashtu Moldavisë në lidhje me situatën e saj politike, për përpjekjet për destabilizimin që po përjeton dhe bujarinë që tregoi në kontekstin që sapo përmendëm, "tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat