Kushdo që kryen një abort në Oklahoma mund të burgoset

Bota

Kushdo që kryen një abort në Oklahoma mund të burgoset

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Një pjesë e vogël e shteteve në SHBA kanë vendosur tashmë ndalimin e abortit që nga vendimi i djeshëm, për shkak të ligjeve të tyre të nxitjes, por çfarë mund të ndodhë me këdo që shkel këto ligje të reja?

Një anëtare republikane e Senatit të Shtetit të Oklahomas, Julie Daniels, ka konfirmuar për BBC se kryerja e një aborti në shtetin e saj tani është e paligjshme dhe kushdo që kryen një të tillë mund të përballet me pesë vjet burg.

“Prokurori ynë i përgjithshëm lëshoi ​​një pohim se ‘Roe kundër Wade’ ishte përmbysur dhe se shkaktoi një projekt-ligj që ne miratuam këtë seancë që rikthen në fuqi statutin tonë origjinal të homocidit kriminal kundër abortit”, ka thënë ajo.

“Pra që nga sot ata që kryejnë abort i nënshtrohen ndjekjes penale dhe dënimi është dy deri në pesë vjet burg”, ka shtuar Daniels.

Gjykata Supreme e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të premten shpalli vendimin i cili i dha fund të drejtës gjysmëshekullore të abortit. Një gjykatë e dominuar nga konservatorët rrëzoi vendimin “Roe kundër Wade” të vitit 1973, që garantonte këtë të drejtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat