​Informacionet e gabuara që çuan në bombardimin e San Marinos

Bota

​Informacionet e gabuara që çuan në bombardimin e San Marinos

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 08:01
Foto ilustrim

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, më 26 qershor 1944, San Marino që në atë kohë ishte pozicionuar si shtet neutral, u bombardua gabimisht nga Forcat Ajrore Mbretërore të Britanisë së Madhe.

Deri te kjo ngjarje erdhi për shkak të informacioneve të gabuara që siguruan forcat aleate në atë kohë.

Sipas informacioneve, San Marino ishte pushtuar nga forcat gjermane dhe ishte duke u përdorur për të grumbulluar ushqime dhe municione.

Kjo bëri që të ndërmarrin misionin e bombardimit i cili mori jetën e 35 civilëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat