Fillon procedura për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Bota

Fillon procedura për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 16:05
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

NATO ka nisur zyrtarisht procesin e pranimit të Finlandës dhe Suedisë.

Sipas informacioneve të agjencisë gjermane të shtypit, të gjithë krerët e shteteve dhe qeverive të 30 vendeve anëtare miratuan planet në takimin e nivelit të lartë në Madrid të mërkurën.

Në takimin e tyre të nivelit të lartë në Madrid, krerët e shteteve dhe qeverive të 30 vendeve të NATO-s vendosën për konceptin e ri strategjik për aleancën ushtarake.

Agjencia gjermane e shtypit e mësoi këtë nga pjesëmarrësit e takimit.

Dokumenti bazë kishte shkaktuar tashmë një bujë në prag të vendimit, sepse ai e përshkruan Rusinë si "kërcënimin më të madh dhe më të menjëhershëm për sigurinë e aleatëve dhe për paqen dhe stabilitetin në zonën euro-atlantike".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat