​NATO fton zyrtarisht Suedinë e Finlandën për t'iu bashkuar aleancës

Bota

​NATO fton zyrtarisht Suedinë e Finlandën për t'iu bashkuar aleancës

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 17:11
Foto ilustrim

NATO do të ftojë Suedinë dhe Finlandën që të bëhen anëtare të saj, thuhet në deklaratën e Aleancës Veri-Atlantike nga takimi i sotëm në Madrid.

Në deklaratë thuhet se anëtarësimi i dy vendeve do t'i bënte aleatët dhe zonën euroatlantike më të sigurt, dhe NATO-n "më të fortë". Ai e përshkruan Rusinë si "kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë për sigurinë e aleatëve".

Aleanca ka premtuar ndihmë të mëtejshme për Kievin dhe ka rënë dakord për një paketë mbështetjeje në modernizimin e sektorit të mbrojtjes së Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, NATO ka vendosur të forcojë ndjeshëm aftësitë e saj mbrojtëse.

Thuhet se në krahun lindor do të dërgohen “forca të gatshme luftarake” shtesë, të cilat do të rrisin grupet luftarake në njësi me madhësi brigada dhe do të forcojnë komandën atje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat