Luftëtarët rebelë të përfshirë në shkëmbimin e të burgosurve!

Bota

Luftëtarët rebelë të përfshirë në shkëmbimin e të burgosurve!

Nga: A.SH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 22:01
Denis Pushilin

Sot është raportuar për shkëmbimin e të burgosurve që duket se ka ndodhur mes palëve ndërluftuese sot.

Më herët raportuam se Ukraina kishte thënë se kishte marrë 144 ushtarë nga Rusia, shumë prej tyre me lëndime të rënda.

Tani, kreu i luftëtarëve rebelë të mbështetur nga Rusia në rajonin Donetsk të Ukrainës ka thënë se forcat e tij ishin të përfshira në shkëmbim.

Duke shkruar në Telegram, Denis Pushilin, kreu i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut tha: "Sot po kthejmë në shtëpi 144 luftëtarë të Republikës Popullore të Donetskut dhe Federatës Ruse, të cilët ishin kapur nga armiku.

“Ne i dorëzuam Kievit po aq të burgosur nga formacionet e armatosura të Ukrainës, shumica e të cilëve janë të plagosur”.

Pushilin tha se disa nga të burgosurit e luftës të liruar ukrainas ishin anëtarë të "batalioneve nacionaliste" të cilët kishin lëndime të rënda, të tilla si amputime të gjymtyrëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat