Putin nuk përjashton tensione të reja nëse NATO zgjerohet

Bota

Putin nuk përjashton tensione të reja nëse NATO zgjerohet

Nga: A.SH Më: 29 qershor 2022 Në ora: 22:51
Vladimir Putin

Presidenti rus Putin ka dhënë reagimin e tij ndaj lajmit se Finlanda dhe Suedia do të ftohen zyrtarisht për t'u anëtarësuar në NATO.

Ai ka kundërshtuar vazhdimisht zgjerimin e aleancës ushtarake prej 30 anëtarësh, përcjell Bota sot.

Putin thotë se nuk përjashton tensione të reja me dy vendet nordike, sipas citimeve të transmetuara nga agjencitë ruse të lajmeve.

Ai shton se Moska do të përgjigjet në të njëjtën mënyrë nëse infrastruktura e NATO-s vendoset në Finlandë dhe Suedi.

Sa i përket luftimeve në Ukrainë, Putin citohet të ketë thënë se qëllimi i tij përfundimtar është të "çlirojë" të gjithë rajonin lindor të Donbasit.

Duke komentuar sulmin me raketa të së hënës në një qendër tregtare në Kremenchuk, Putin thotë se Rusia nuk godet objektivat civile.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat