Presidenti i Indonezisë: I kam dërguar mesazhin e Zelensky Putinit

Bota

Presidenti i Indonezisë: I kam dërguar mesazhin e Zelensky Putinit

Nga: A.SH Më: 30 qershor 2022 Në ora: 19:47
Foto nga takimi

Presidenti indonezian Joko Widodo thotë se i ka dërguar një mesazh nga ukrainas Volodymyr Zelensky udhëheqësit rus Vladimir Putin, përcjell Bota sot.

Widodo u takua dje me presidentin ukrainas në një vizitë në Kiev dhe sot ka qenë në Moskë për një takim me Putinin.

“Unë i përcolla mesazhin e Presidentit Zelensky Presidentit Putin”, tha Widodo pas bisedimeve në Moskë.

Ai nuk zbuloi se çfarë thoshte mesazhi, por shtoi se ka shprehur "gatishmërinë" e tij për të ndihmuar në fillimin e komunikimit midis dy liderëve.

Widodo tha se Indonezia do të vazhdojë të bashkëpunojë me Rusinë dhe nga ana tjetër Putin u tha gazetarëve se Rusia është e gatshme të përmbushë nevojën e Indonezisë për plehra - furnizimi i të cilave është prekur nga lufta në Ukrainë dhe sanksionet perëndimore.

Udhëheqësi indonezian është presidenti aktual i grupit të kombeve G20 dhe anëtar i një grupi krize të Kombeve të Bashkuara, i krijuar për të trajtuar kërcënimin e urisë globale që rezulton nga lufta.

Widodo e ka ftuar Zelenskyn në samitin e G20 të nëntorit në Bali. AFP raporton se presidenti ukrainas i tha Widodos se pjesëmarrja e tij do të varej nga kush tjetër ishte atje - Rusia është anëtare e G20 dhe si e tillë pritet që Putini të marrë pjesë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat