​Suedia planifikon ndihma ushtarake shtesë në Ukrainë

Bota

​Suedia planifikon ndihma ushtarake shtesë në Ukrainë

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Suedia planifikon t'i dërgojë Ukrainës mbështetje shtesë ushtarake, e cila përfshin antitank, armë ndihmëse dhe pajisje deminimi në vlerë 46.8 milionë euro, të cilat sipas Ministrisë së Mbrojtjes u kërkuan nga Kievi zyrtar.

Ministri i Mbrojtjes i Suedisë Peter Hultqvist deklaroi se ishte e rëndësishme që mbështetja për Ukrainën nga vendet demokratike në Evropë të jetë e vazhdueshme dhe afatgjatë.

“Është në interesin e të gjithëve që ajo (ndihma ushtarake) të dorëzohet sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai.

Suedia u ftua të bashkohej me aleancën ushtarake perëndimore në samitin e NATO-s në Madrid këtë javë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat