Gjenerali ukrainas: Rakteta ruse po dështojnë

Bota

Gjenerali ukrainas: Rakteta ruse po dështojnë

Nga: A.SH Më: 30 qershor 2022 Në ora: 22:40
Foto ilustrim

Forcat ruse po përdorin raketa të pasakta nga rezervat e vjetra sovjetike për më shumë se 50% të sulmeve të saj në Ukrainë, tha Oleksii Hromov, një gjeneral brigade në forcat e armatosura të Ukrainës.

Hromov tha në një konferencë shtypi se Rusia po përpiqej të godiste infrastrukturën ushtarake dhe kritike, por se përdorimi i raketave të vjetra sovjetike që janë më pak të sakta po çonte në humbje të konsiderueshme të jetës civile, përcjell Bota sot.

Ai tha: "Objektivat e armikut mbeten objektet ushtarake, infrastruktura kritike dhe industria, rrjetet e transportit. Në të njëjtën kohë, popullsia civile po pëson humbje të konsiderueshme për shkak të goditjeve (të shënjestruara dobët).

“Për të kryer sulme me raketa, armiku në më shumë se 50% (të rasteve) po përdor raketa nga rezerva sovjetike, të cilat nuk janë mjaft të sakta. Si rezultat, po goditen ndërtesa civile."

Më herët, Hromov tha gjithashtu se forcat ruse kishin shtuar sulmet me raketa në gjysmën e dytë të qershorit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat