Kështu ndodh kur e rifiton ishullin e gjarpërinjve/ Ukrainasit me bombardime masive u shkaktojnë dëme të tmerrshme rusëve

Bota

Kështu ndodh kur e rifiton ishullin e gjarpërinjve/ Ukrainasit me bombardime masive u shkaktojnë dëme të tmerrshme rusëve

Nga: M.L. Më: 1 korrik 2022 Në ora: 16:53
Forcat ajrore ukrainase kanë granatuar ishullin e gjarpërinjve gjatë muajve të fundit.

Ukrainasit kanë rimarrë ishullin e gjarpërinjve përmes bombardimeve masive. Eksperti i sigurisë ETH Benno Zogg thotë se si ky sukses ndikon në rrjedhën e mëtejshme të luftës, shkruan media zvicerane blick.ch transmeton “Bota sot”.

Një fjali u dëgjya në ishullin e vogël të gjarpërinjve pranë brigjeve të Ukrainës: "Anija luftarake ruse, vafsh në djall!" Kjo është përgjigja që ushtarët ukrainas dhanë me radio ditën e parë të pushtimit, kur sulmuesit rusë në lumin Moskva pyetën me tone kërcënuese: "A do të bashkëpunoni?"

Tani ishulli, 600 metra në diametër dhe 35 kilometra nga bregu ukrainas, është kthyer sërish në fokusin e luftës në Ukrainë. Në ditët e fundit, rusët janë tërhequr pas katër muajsh pushtim. Kremlini tha se ishte një "gjest vullneti i mirë" për t'i treguar botës se Moska nuk pengon eksportin e produkteve bujqësore.

Image
Ishulli i gjarpërinjve është i një rëndësie strategjike.

Dëme të mëdha për Rusinë

"Shumë materiale ruse ka humbur ndoshta në luftën për ishullin," thotë eksperti i sigurisë së ETH Benno Zogg (32) për Blick. Granatimet nga kontinenti dhe vështirësia në furnizimin e ishullit çuan në përllogaritjen e heqjes dorë nga ishulli dhe kështu që të mos u ofronin më një objektiv forcave ukrainase.

Për Rusinë, një bazë në ishullin e gjarpërinjve do të kishte lehtësuar projeksionin e energjisë në skajin perëndimor të bregdetit të Ukrainës, për shembull si një bazë logjistike ose duke pasur forca anti-ajrore të stacionuara atje. Zogg: "Por i gjithë bregdeti ukrainas mbetet i aksesueshëm për raketat, anijet dhe forcat ajrore ruse nga Krimea."

Odessa mbetet gjithashtu një port i bllokuar, megjithëse tërheqja nga ishulli i gjarpërinjve e bën edhe më të qartë se një sulm amfib rus në qytet ose rrethinat e tij aktualisht ka shumë pak gjasa.

Tërheqja ruse ka pak ndikim në rrjedhën e mëtejshme të luftës dhe gjithashtu në problemin e eksporteve të grurit të Ukrainës. Megjithatë, është një faktor i rëndësishëm motivues. Zogg: "Tërheqja ka vlerë simbolike, e cila mund të rrisë moralin ukrainas në afat të shkurtër - aktualisht është në mbrojtje në rrjedhën e përgjithshme të luftës."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat