Mesazhet e Rusisë me raketa i thonë Perëndimit të tërhiqet

Bota

Mesazhet e Rusisë me raketa i thonë Perëndimit të tërhiqet

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 09:02
Sulmet në Ukrainë

E fundit në një seri tmerresh në Ukrainë erdhi këtë javë pasi fuqia e zjarrit ruse ra mbi civilët në një qendër tregtare të ngjeshur larg vijës së parë të një lufte në muajin e pestë të saj, raporton Al Jazeera, përcjell Bota sot.

Koha nuk ka të ngjarë të jetë rastësi.

A ishin sulmet një mesazh nga presidenti rus Vladimir Putin ndërsa Perëndimi kërkonte të armatoste Ukrainën me armë më efektive?

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko sugjeroi të njëjtën gjë kur raketat goditën kryeqytetin më 26 qershor, tre ditë pasi liderët e BE-së ranë dakord unanimisht për ta bërë Ukrainën një kandidate për anëtarësim.

Ishte “ndoshta një sulm simbolik” pasi grupi i shtatë fuqive kryesore ekonomike dhe më pas liderët e NATO-s u përgatitën të takoheshin dhe të ushtronin presion të mëtejshëm mbi Moskën, tha ai. Të paktën gjashtë persona u vranë në sulmin në Kiev, i cili goditi një ndërtesë apartamentesh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat