Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë një anije me flamur rus që po transporton grurin ukrainas

Bota

Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë një anije me flamur rus që po transporton grurin ukrainas

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 09:34
Foto ilustrim

Ukraina ka kërkuar që Turqia të ndalojë anijen e ngarkesave me flamur rus Zhibek Zholy, e cila po transportonte një ngarkesë me drithë ukrainase nga porti Berdyansk i pushtuar nga Rusia.

Një zyrtar i ministrisë së jashtme të Ukrainës, duke cituar informacion nga administrata detare e vendit, tha se Zhibek Zholy 7,146 dwt kishte ngarkuar ngarkesën e parë prej rreth 4,500 tonë grurë nga Berdyansk, e cila i përkiste Ukrainës.

Në një letër të datës 30 qershor drejtuar Ministrisë Turke të Drejtësisë, Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës thekson në mënyrë specifike se Zhibek Zholy ishte përfshirë në “eksportin e paligjshëm të grurit ukrainas” nga Berdyansk dhe se ai u nis për në Karas, Turqi, me 7000 tonë, raporton swissinfo.

Zyra e Kryeprokurorit të Ukrainës i kërkoi Turqisë që të kryejë një inspektim të kësaj anijeje detare, të sekuestrojë mostrat e grurit për ekzaminim mjekoligjor, të kërkojë informacion për vendndodhjen e kësaj drithi, thuhet në letër, duke shtuar se Ukraina është e gatshme të kryejë një hetim të përbashkët. me autoritetet turke.

Një zyrtar rus në zonat e pushtuara nga Rusia të rajonit të Zaporizhzhia të Ukrainës tha të enjten se pas një bllokimi prej muajsh, anija e parë e mallrave u largua nga porti i Berdyansk pa telefonuar Zhibek Zholy.

Ukraina ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territoret e pushtuara nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit. Kremlini ka mohuar më parë se Rusia ka vjedhur ndonjë drith ukrainas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat