Zonën pranë ambasadës britanike, Moska e emërton Republika Popullore e Luhanskut

Bota

Zonën pranë ambasadës britanike, Moska e emërton Republika Popullore e Luhanskut

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 17:24
Foto ilustrim

Një zonë e Moskës ku ndodhet ambasada britanike, është quajtur Sheshi i Republikës Popullore të Luhanskut, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax.

Lëvizja vjen pasi rruga ku ndodhet ambasada amerikane u riemërua me emrin e Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetsku.

E ashtuquajtura Republika Popullore e Donetskut dhe Republika Popullore e Luhanskut, janë zona të Ukrainës të kontrolluara aktualisht nga separatistët pro-rusë.

Rusia është i vetmi vend që ka njohur rajonet e shkëputura.

Vendimi për të riemërtuar zonën erdhi pasi Rusia shpalli fitoren në rajonin e Luhanskut, duke marrë nën kontroll qytetet e saj kryesore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat