Moska e emërton zonën pranë ambasadës britanike me emrin e të ashtuquajturës Republika Popullore e Luhanskut

Bota

Moska e emërton zonën pranë ambasadës britanike me emrin e të ashtuquajturës Republika Popullore e Luhanskut

Nga: M.H. Më: 6 korrik 2022 Në ora: 07:27
Ukrainë

Një zonë e Moskës ku ndodhet ambasada britanike është quajtur Sheshi i Republikës Popullore të Luhanskut, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax.

Lëvizja vjen pasi rruga ku ndodhet ambasada amerikane u riemërua me emrin e Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut - një gërmim jo dhe aq delikat ndaj kundërshtarëve të Rusisë.

E ashtuquajtura Republika Popullore e Donetskut dhe Republika Popullore e Luhanskut janë zona të Ukrainës të kontrolluara aktualisht nga separatistët pro-rusë, shkruan Sky news, përcjell “Bota sot”.

Rusia është i vetmi vend që ka njohur rajonet e shkëputura.

Vendimi për të riemërtuar zonën erdhi pasi Rusia shpalli fitoren në rajonin e Luhanskut, duke marrë nën kontroll qytetet e saj kryesore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat