Njihuni me balerinën ukrainase që iu bashkua ushtrisë për të mbrojtur vendin

Bota

Njihuni me balerinën ukrainase që iu bashkua ushtrisë për të mbrojtur vendin

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 20:10
Olesia Vorotnyk

Ukraina po përballet me pushtimin rus që nga 24 shkurti. Prej muajsh mijëra njerëz kanë humbur jetën, ndërsa miliona janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre.

Beteja tashmë është përqendruar në lindje të vendit, ku Vladimir Putin duket se kërkon ta aneksojë, pasi dështoi të marrë Kievin.

Ukrainasit janë vlerësuar për guximin e tyre për të mbrojtur vendin. Mijëra vullnetarë iu bashkuan ushtrisë që në ditët e para të luftës, duke dhënë kontributin e tyre.

Së fundmi, ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka nxjerrë në pah historinë e një balerine e teatrit të Operës dhe Baletit të Ukrainës, e cila iu bashkua ushtrisë pas pushtimit rus.

Olesia Vorotnyk tani është kthyer në skenë, ndërsa vazhdon stërvitjen e saj ushtarake. 30-vjeçarja ka 13 vite që merret me vallëzim profesional.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat