Kazakistani mendon për rrugë alterantive për eksportet e naftës mes problemeve të Rusisë

Bota

Kazakistani mendon për rrugë alterantive për eksportet e naftës mes problemeve të Rusisë

Nga: A.SH Më: 7 korrik 2022 Në ora: 14:42
Foto ilustrim

Presidenti i Kazakistanit ka urdhëruar zyrtarët të gjejnë rrugë të eksportit të naftës duke anashkaluar Rusinë, në një lëvizje që rrezikon thellimin e tensioneve që janë shfaqur midis dy vendeve në lidhje me Ukrainën, përcjell Bota sot.

Kazakistani ka parë tashmë dy ndërprerje të dukshme në eksportet e tij të naftës së papërpunuar nëpërmjet një tubacioni që shkarkon në portin rus të Detit të Zi të Novorossiysk në muajt që kur Moska dërgoi trupa në Ukrainë në shkurt.

Rruga përbën rreth tre të katërtat e eksporteve totale të naftës të Kazakistanit dhe ndalesat kanë shkaktuar spekulime se Kremlini mund të ndëshkojë aleatin e tij të Azisë Qendrore për qëndrimin e tij neutral ndaj Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat