Kina dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi

Bota

Kina dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 13:28
Foto ilustrim

Ministria Mbrojtjes në Kinë ka njoftuar sot se do të dërgojë trupa ushtarakë në Rusi për të marrë pjesë në stërvitjet e përbashkëta me Rusinë dhe vendet e tjera, përfshirë Indinë, Bjellorusinë dhe Taxhikistanin.

Ministria thekson se pjesëmarrja e Kinës në stërvitjet e përbashkëta me Rusinë nuk lidhet me situatën aktuale ndërkombëtare dhe rajonale.

Objektivi është thellimi i bashkëpunimit praktik dhe miqësor me ushtritë e vendeve pjesëmarrëse, zgjerimi i nivelit të bashkëpunimit strategjik ndërmjet palëve pjesëmarrëse dhe rritja e aftësisë për t’iu përgjigjur kërcënimeve të ndryshme të sigurisë”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat