​NATO nis stërvitjet në Baltik ndërsa lëviz për të mbështetur krahun e saj lindor

Bota

​NATO nis stërvitjet në Baltik ndërsa lëviz për të mbështetur krahun e saj lindor

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 23:23
Foto ilustrim

Forcat ajrore nga Britania e Madhe, Hungaria, Gjermania, Italia, Turqia, Estonia, Letonia, Lituania dhe Republika Çeke po marrin pjesë në stërvitjen ushtarake në Detin Baltik.

Gjatë ngjarjes rutinë dy-ditore, forcat ajrore pjesëmarrëse do të kryejnë stërvitje alarmi të reagimit të shpejtë dhe një fokus i veçantë do të jetë në integrimin e një task force spanjolle të mbrojtjes ajrore me bazë tokësore.

"Për herë të parë ne po përfshijmë në stërvitjet tona aktivitetet e integruara të mbrojtjes ajrore dhe raketore të bazuara në ajër dhe në sipërfaqe," tha planifikuesi i stërvitjes, udhëheqësi i skuadronit Craig Docker nga Qendra e Kombinuar e Operacioneve Ajrore Uedem.

"Kjo nënvizon se si aleatët po mbrojnë krahun lindor dhe - në të njëjtën kohë - përgatiten për ekzekutimin kuptimplotë të konceptit të parandalimit dhe mbrojtjes së NATO-s në Baltik," shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat