Britania do ta furnizojë Ukrainën me helikopterë

Bota

Britania do ta furnizojë Ukrainën me helikopterë

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 08:08
Foto ilustrim

Mbretëria e Bashkuar do të furnizojë Forcat e Armatosura të Ukrainës me helikopterë Sea King si pjesë të mbështetjes së saj të vazhdueshme ndaj Ukrainës.

“RoyalNavy iu ka ofruar trajnime për Sea King 10 ekuipazheve të Forcave të Armatosura të Ukrainës, duke rritur aftësitë e tyre të kërkimit dhe shpëtimit”, ka shkruar ministria britanike Mbrojtjes në një postim në Twitter.

Vendet perëndimore gjatë kësaj periudhe nëntë-mujore e kanë furnizuar Ukrainën me mjete të ndryshme ushtarake.

Konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës filloi më 24 shkurt, në atë që presidenti rus Vladimir Putin e quajti “operacion special ushtarak”.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat