​Si po planifikon Rusia sabotazh në Detin e Veriut

Bota

​Si po planifikon Rusia sabotazh në Detin e Veriut

Më: 19 prill 2023 Në ora: 10:02
Foto ilustrim

Rusia ka një program për të sabotuar fermat e erës dhe kabllot e komunikimit në Detin e Veriut, sipas akuzave të reja. Detajet vijnë nga një hetim i përbashkët nga transmetuesit publik në Danimarkë, Norvegji, Suedi dhe Finlandë.

Sipas hetimit, Rusia ka një flotë anijesh të maskuara si anije peshkimi dhe anije kërkimore në Detin e Veriut, shkruan BBC.

Ata mbajnë pajisje mbikëqyrjeje nënujore dhe po hartojnë vendet kryesore për sabotim të mundshëm.

BBC kupton se zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar janë në dijeni të anijeve ruse që lëvizin nëpër ujërat e Mbretërisë së Bashkuar si pjesë e programit.

E para nga një seri raportesh do të transmetohet të mërkurën nga DR në Danimarkë, NRK në Norvegji, SVT në Suedi dhe Yle në Finlandë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat