Fshati rumun është gati të bëhet baza ajrore më e madhe e NATO-s në Evropë

Bota

Fshati rumun është gati të bëhet baza ajrore më e madhe e NATO-s në Evropë

Nga: A.SH Më: 23 qershor 2024 Në ora: 07:11
Foto ilustrim

Baza ajrore Mihai Kogalniceanu (MK) e Rumanisë, e quajtur sipas një fshati aty pranë që nderon një politikan liberal të shekullit të 19-të, do të bëhet baza më e madhe e NATO-s në Evropë, duke tejkaluar Ramstein në Gjermani.

Ky veprim vjen si një përgjigje ndaj justifikimit të liderit rus Vladimir Putin për luftën në Ukrainë, duke përmendur shkeljen e NATO-s në krahun evropian të Rusisë. Rritja e pranisë së NATO-s në Rumani është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj luftës në shkallë të gjerë, tashmë në vitin e saj të tretë, përcjell Bota sot.

Baza MK së shpejti do të presë një skuadron të F-16 rumune, të blera së fundmi nga Norvegjia, si dhe dronët MQ-9 Reaper. Përveç kësaj, një qytet ushtarak është duke u zhvilluar për të akomoduar ushtrinë e NATO-s, forcat ajrore dhe personelin e rradhës detare nga 32 vende, sipas BBC.

BBC intervistoi pilotin e RAF, toger Charlie Tagg, i cili është në turneun e tij të tretë dhe të fundit të detyrës në bazën MK. "Ka një prani shumë më të madhe të SHBA-së këtu, më shumë infrastrukturë, strehim, njerëz dhe pajisje," vuri në dukje ai.

Sipas Tagg, pushtimi rus i Ukrainës ka ndryshuar si zonat mbi të cilat ai fluturon ashtu edhe pozicionin strategjik të misionit. Gjatë turneut të tij të fundit në 2021, pilotët luftarakë të NATO-s fluturuan larg mbi ujërat ndërkombëtare në Detin e Zi. Megjithatë, tani ata qëndrojnë në zonën 12 milje detare mbi ujërat territoriale rumune dhe bullgare "për të shmangur keqkuptimet, situatat përshkallëzuese me rusët".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat