Bie vlera e Euro-s në nivelin më të ulët në 14 muajt e fundit

Ekonomi

Bie vlera e Euro-s në nivelin më të ulët në 14 muajt e fundit

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 12:10
Foto ilustrim

Në tregjet botërore, vlera e dollarit kundrejt një shporte të monedhave mbeti praktikisht e pandryshuar javën e kaluar, pas katër javësh rritjeje, me euron që ra në nivelin më të ulët në 14 muaj.

Indeksi i dollarit, i cili tregon lëvizjen e valutës amerikane kundrejt gjashtë monedhave të tjera më të rëndësishme botërore, u dobësua 0.05 përqind javën e kaluar, në 94.02 pikë.

Në të njëjtën kohë, kursi i këmbimit të dollarit kundrejt monedhës japoneze u rrit me gati 1 përqind, në 112.20 jen.

Monedha amerikane gjithashtu u forcua kundrejt monedhës evropiane, me 0.2 përqind, ashtu që çmimi i euros ra në 1.1570 dollarë, jo shumë larg nivelit më të ulët që nga korriku i vitit të kaluar.

Mbështetja për dollarin, të cilin investitorët e shohin si strehë të sigurt për kapitalin në kohë të pasigurt, është nxitur gjatë gjithë javës nga paralajmërimi i tregjeve të kapitalit mbi një rritje të mprehtë të çmimeve të energjisë, e cila mund të ngadalësojë rimëkëmbjen e ekonomisë globale.

Kërcimi i çmimeve të naftës dhe gazit ka forcuar frikën e përshpejtimit të inflacionit, duke rritur yield-et e bonove qeveritare pasi investitorët besojnë se bankat qendrore do të detyrohen t’i rrisin normat e interesit për ta frenuar rritjen e çmimeve.

Rendimentet në bonot 10-vjeçare të qeverisë amerikane gjithashtu arritën në 1.6010 përqind, niveli më i lartë që nga fillimi i qershorit.

Rezerva Federale e Shteteve të Bashkuara ka njoftuar se ka të ngjarë të fillojë t’i zvogëlojë blerjet mujore të bonove qysh në nëntor, e cila mund të pasohet nga një rritje e normave të interesit vitin e ardhshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat