Oda Ekonomike Amerikane kundër tërheqjes së mjeteve nga Trusti

Ekonomi

Oda Ekonomike Amerikane kundër tërheqjes së mjeteve nga Trusti

Më: 22 prill 2022 Në ora: 11:24
Foto ilustrim

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) ka shprehur shqetësimin e saj për nismat legjislative për të mundësuar tërheqje e mjeteve nga Trusti Pensional.

OEAK përmes një komunikate për media ka thënë se masat e tilla janë në kundërshtim me qëllimin për të cilin fondi ekziston.

Oda Amerikane beson fuqishëm që masat e tilla janë në kundërshtim me qëllimin për të cilin fondi i kursimeve pensionale ekziston dhe që masa do të kishte përfitime afatshkurta socio-ekonomike. Kursimet pensionale të qytetarëve duhet të mundësojnë një standard të dinjitetshëm të jetesës pas pensionimit të tyre, prandaj reduktimi i vlerës së kursimeve pensionale do të cenojë standardin e jetesës në moshën pas pensionimit”, thuhet në komunikatë.

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë i bënë thirrje Qeverisë që të konsiderojë rishikimin e politikave tatimore për produktet esenciale ashtu që ta bëjë të përballueshme situatën aktuale të çmimeve të ngritura për qytetarët e Kosovës, e veçanërisht atyre me nivel më të kufizuar të të ardhurave.

Qeveria e Kosovës ka deklaruar në mbledhjen e së enjtes se tërheqja e mjeteve nga Trusti nuk i ndihmon kategoritë në nevojë, pasi sipas arsyetimit, “edhe vet përqindja e fondit personal të tyre është e ulët”.

Qeveria ka thënë se me kursimet e pleqërisë nuk duhet abuzuar, duke e konsideruar kërkesën për tërheqjen e një pjese të mjeteve si të mangët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat