Kosova ka importuar mbi 310 milionë euro mallra nga Serbia, Jakurti: Bojkotoni mallrat e tyre

Ekonomi

Kosova ka importuar mbi 310 milionë euro mallra nga Serbia, Jakurti: Bojkotoni mallrat e tyre

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 13:12
Ilustrim

Njohësi i ekonomisë, Edison Jakurti ka shkruar lidhur me të dhënat e publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës për mallrat e importuara nga Serbia në Kosovë.

Ai nëpërmjet një postimi në Facebook, ka thënë se sipas ASK-së, deri në fund të tetorit të këtij viti, Kosova ka importuar mbi 310 milionë euro mallra nga Serbia.

“Kjo i bie që Serbisë ia kemi dhënë mbi 1 milionë euro çdo ditë. Apo rreth 42.5 mijë euro çdo orë. Apo rreth 708 euro çdo minutë. Apo rreth 12 euro çdo sekond. Bojkotoni mallrat e Serbisë”, ka shkruar Jakurti në Facebbook.

Ai tutje ka thënë se u deshën 2 minuta e 30 sekonda për ta shkruar këtë status. Siç thotë ai gjatë kësaj kohe kemi importuar rreth 1 mijë e 770 euro nga Serbia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat