Uri edhe në Britani: Publiku i tronditur nga lajmet se UNICEF-i ​​po i ushqen fëmijët

Evropë

Uri edhe në Britani: Publiku i tronditur nga lajmet se UNICEF-i ​​po i ushqen fëmijët

Nga: B.S. Më: 17 dhjetor 2020 Në ora: 08:58
Boris Johnson

Qeveria Britanike është kritikuar të mërkurën pasi që UNICEF-i u bashkua me një fushatë për të ndihmuar ushqimin e fëmijëve familjet e të cilëve janë prekur veçanërisht nga pandemia në Mbretërinë e Bashkuar, që është rasti i parë i tillë në historinë e agjencisë së KB-së.

Partia Laburiste, grupi më i madh i opozitës, tha se ishte "e turpshme" që rreth 1,800 familje në vështirësi gjatë pushimeve të Krishtlindjeve ushqehen pjesërisht nga ndihma financiare nga Fondi i Fëmijëve i KB-së.

"Jemi ndër vendet më të pasura në botë", tha nënkryetarja e Partisë Laburiste Angela Rayner.

"Nuk duhet të kishte ndodhur kjo," shtoi ajo. "Fëmijët tanë nuk duhet të varen nga organizatat bamirëse që zakonisht veprojnë në zonat e luftës dhe pas katastrofave natyrore."

Qeveria e kryeministrit konservator tashmë është kritikuar për refuzimin e sigurimit të vakteve falas për fëmijët më të varfër gjatë pushimeve shkollore në mes të pandemisë, por më pas u tërhoq nën presionin e fushatës të udhëhequr nga ylli i futbollit Marcus Rashford.

Granti i UNICEF-it prej 27,700 € u është dhënë organizatave që ndihmojnë familjet në rrethin Southëark të Londrës jugore.

Këto familje do të marrin gjithsej 18,000 shujta mëngjesi për t'u shpërndarë nëpër shkolla gjatë dy javëve të festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. 6750 mëngjese do të ndahen gjatë pushimeve të shkurtit.

UNICEF-i, themeluar pas Luftës së Dytë Botërore, thekson se pandemia e re e koronavirusit është kriza më e rëndë e pasluftës që prek fëmijët.

"Kjo është ndërhyrja e parë emergjente e UNICEF-it në Mbretërinë e Bashkuar, detyra e të cilit është të trajtojë pasojat e pashembullta të krizës së re të koronavirusit dhe të arrijë tek familjet më në nevojë", tha Anna Kettley, drejtoresha e programit për atë vend.

"Në fund të fundit, një zgjidhje afatgjatë është e nevojshme për të trajtuar shkaqet e varfërisë ushqimore në mënyrë që asnjë fëmijë të mos vuajë nga uria," shtoi ajo.

Një zëdhënës i Boris Johnsonit mbrojti punën e qeverisë, duke vënë në dukje se "masa të rëndësishme (...) janë marrë për t'i mbajtur fëmijët të uritur gjatë pandemisë".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat