Justis: Nuk ka asnjë pagesë 500 funte për të gjitha rastet me COVID-19

Evropë

Justis: Nuk ka asnjë pagesë 500 funte për të gjitha rastet me COVID-19

Më: 22 janar 2021 Në ora: 12:22
Ilustrim

Qeveria britanike nuk ka marrë një vendim nëse duhet të paguajë 500 funte për të gjithë në Angli që janë pozitivë me koronavirus, deklaroi sot ministri i Mbrojtjes së Mjedisit, George Justis, duke mohuar pretendimet e disa gazetave se një vendim i tillë ekziston.

Kur u pyet për të komentuar në lidhje me mediat që qeveria po konsideron një pagesë masive, ministri u përgjigj se ai nuk do ta komentonte, por se ai ishte në dijeni, ndërsa konfirmoi se vendimi nuk ishte marrë, por që ai nuk do të përjashtonte diçka të ngjashme në të ardhmen.

"Kjo është një situatë dinamike në ndryshim, në të cilën ne e gjejmë veten me një pandemi," theksoi Justis, duke shtuar se qeveria ka njohur që vetë-izolimi është një "sfidë financiare për disa" njerëz.

Reuters raporton se gazetat cituan një dokument politik i cili, siç raportuan, tregon se qeveria britanike po konsideron një lëvizje me pagesa për këdo që është i infektuar me virusin korona, në mënyrë që të inkurajojë më shumë njerëz për të provuar, edhe pse do të kushtonte 453 milionë funte në javë.

Studimet tregojnë se shumë njerëz injorojnë udhëzimet për vetë-izolim kur kanë kontakte me dikë që ka virusin për shkak të ndikimit financiar dhe paaftësisë për të punuar gjatë një karantine 10-ditore dhe disa njerëz me të ardhura më të ulëta tashmë marrin një pagesë të njëhershme prej 500 funte nëse janë të izoluar.

Dje, Britania regjistroi 37.892 raste të reja COVID-19, me 1.290 vdekje, sipas agjencisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat