Ky shtet buzë kolapsit me pacientët me Covid, kërkon ndihmë nga tri shtete

Evropë

Ky shtet buzë kolapsit me pacientët me Covid, kërkon ndihmë nga tri shtete

Më: 5 mars 2021 Në ora: 15:18
Foto ilustrim

Republika Çeke ka kërkuar ndihmë nga tri shtete evropiane në lidhje me pacientët e prekur nga sëmundja Covid-19 për shkak të përkeqësimit të situatës.

Ministria e Shëndetësisë në Çeki tha të premten se kërkesa u bë për shkak të gjendjes kritike në spitalet e vendet

“Numri i madh i pacientëve të infektuar së fundi e ka shtuar trysninë ndaj sistemit shëndetësor dhe numri i pacientëve që kanë nevojë për hospitalizim është duke u rritur”, thuhet në deklaratën e kësaj ministrie.

Deri më tani, Republika Çeke ka regjistruar rreth 1 milion e 300 mijë persona të prekur nga Covid-19 dhe mbi 21 mijë të vdekur, sipas faqes “Worldometers”.

Vendet e Bashkimit Evropian janë të shqetësuara rreth përhapjes së varianteve të reja të koronavirusit, sidomos variantit të identifikuar së pari në Britaninë e Madhe, për të cilin besohet se përhapet shumë më shpejt se varianti fillestar.

Kreu i Institutit gjerman për Sëmundje Ngjitëse “Robert Koch” ka thënë se varianti britanik mund të bëhet variant mbizotërues në Gjermani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat