COVID në Athinë, repartet e trajtimit intensiv kalojnë në gatishmëri për 15 ditët e ardhshme

Evropë

COVID në Athinë, repartet e trajtimit intensiv kalojnë në gatishmëri për 15 ditët e ardhshme

Më: 8 mars 2021 Në ora: 07:48
Athinë

Ekspertët grekë të shëndetësisë vlerësojnë se repartet e spitalit Covid dhe njësitë e kujdesit intensiv në Atikë duhet të qëndrojnë në gjendje gatishmërie për të paktën 15 ditët e ardhshme.

Javën e kaluar, rreth 1600 pacientë me koronavirus u pranuan në spitalet e kryeqytetit dhe shkalla e përdorimit të njesive të kujdesit intensive për Covid arriti në 87% të premten, megjithëse shtretërit u rritën javën e kaluar në 348 në total.

Sidoqoftë, stafi mjekësor, nivelet e rezistencës së të cilit po vihen në provë, mbeten optimistë se Attica do të shkojë përpara.

"Sistemi është në prag, por po mban. Edhe kur një njësi mbushet brenda pak orësh, ne gjejmë një shtrat të kujdesit intensiv për të trajtuar një pacient. Ne kemi bërë një bast me veten që të mos lëmë një pacient të vetëm jashtë njesive të kujdesit shëndetësor, "tha Maria Theodorakopoulou, drejtoreshë në Klinikën e Kujdesit Intensiv të 2-të të Spitalit Universitar Attikon dhe nënkryetare e Shoqatës Greke të Kujdesit Intensiv.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat