Familja Mbretërore respekton masat, nuk do të lejojë qytetarë në funeralin e Dukës Philip

Evropë

Familja Mbretërore respekton masat, nuk do të lejojë qytetarë në funeralin e Dukës Philip

Më: 9 prill 2021 Në ora: 22:47
Qytetarët që duan të bëjnë homazhe, të mos marrin pjesë për shkak të pandemisë.

Duka i Edinburgut nuk do të ketë një funeral shtetëror, kjo ishte dëshira e Dukës së Madh, ka thënë Kolegji i Armëve.

Kolegji ka thënë se Princi Philip do të qëndrojë i qetë në kështjellën Windsor, e funerali ceremonial mbretëror do të mbahet në kishën “Shën George’s”, shkruan BBC.

Qytetarët që duan të bëjnë homazhe, të mos marrin pjesë për shkak të pandemisë.

Kuptohet që Mbretëresha po shqyrton aranzhimet e modifikuara funerale dhe ceremoniale.

Flamujt do të valëviten në gjysmë shtizë në ndërtesat qeveritare nga ora 20:00 deri në ditën e nesërmen të varrimit, ndërsa detajet e varrimit pritet të shpallen nga Pallati Buckingham.

Por Kolegji i Armëve, i cili ndihmon në organizimin e rasteve shtetërore, tha se planet për funeralin e dukës ishin “në përputhje me zakonet dhe me dëshirat e Lartmadhërisë së Tij Mbretërore”.

Një ndihmës dikur tha Princi Philip nuk e sheh veten aq shumë të rëndësishëm për një funeral shtetëror dhe se raste të tilla zakonisht janë të rezervuara për vdekjen e një monarku.

Një funeral ceremonial mbretëror do të thotë që vdekja e tij do të shënohet në të njëjtën mënyrë si Nëna Mbretëreshë, ndërsa Diana, Princesha e Uellsit gjithashtu iu dha një formë ceremoniale e mbretërisë pavarësisht se nuk kishte më titullin e Lartësisë së saj Mbretërore.

Funeralet ceremoniale mbretërore mbahen gjithashtu për trashëgimtarin e fronit dhe për anëtarët e familjes mbretërore që mbajnë gradë të lartë ushtarake.

Në raste të rralla, me urdhër të monarkut dhe pas një votimi në Parlament për të miratuar fondet, funeralet shtetërore janë mbajtur për njerëz të tjerë përveç sovranit, përfshirë për heroin detar Lord Nelson dhe kryeministrin e kohës së luftës Sir Winston Churchill.

Por ndryshimet midis një funerali shtetëror dhe funeralit ceremonial mbretëror vijnë deri në çështje delikate të protokollit dhe të dyja mund të përfshijnë procesion ushtarak dhe një shtet të shtrirë edhe pse duka nuk do ta bëjë këtë.

Mbretëresha tani thuhet se po shqyrton ndryshimet në planet e varrimit dhe ceremonialit, në dritën e këshillave aktuale të qeverisë dhe udhëzimeve të distancës sociale.
Sipas rregullave aktuale në Angli, vetëm 30 njerëz janë në gjendje të marrin pjesë në funerale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat