Mali i Zi me vendime të reja anti COVID-19: Heq orën policore dhe lehtëson disa masa

Evropë

Mali i Zi me vendime të reja anti COVID-19: Heq orën policore dhe lehtëson disa masa

Më: 11 maj 2021 Në ora: 17:22
Foto ilustrim

Për shkak të trendit të favorshëm të situatës epidemiologjike në Malin e Zi, masat e reja do të vlejnë nga e mërkura, 12 maj, deri të enjten, 20 maj, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Sipas masave të reja, ndalimi i trafikut ndërqytetas gjatë fundjavave dhe shtetrrethimit do të hiqet.

“Në territorin e tërë Malit të Zi, ndalimi i lëvizjes, i cili ishte i vlefshëm nga mesnata deri në pesë të mëngjesit dhe ndalimi i trafikut ndërqytetas, i cili ishte në fuqi gjatë fundjavave, janë hequr plotësisht”, thuhet në njoftimi, raporton rtcg.

Afati i interpretimit të muzikës së drejtpërdrejtë në kopshtet e objekteve hotelierike lëviz për një orë dhe lejohet nga ora 19 deri në orën 22.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve dhe biznesmenëve që kanë treguar një vetëdije për t’u patur zili për rëndësinë e ruajtjes së shëndetit publik që të vazhdojnë të respektojnë masat e përshkruara, dhe ne u bëjmë thirrje të gjitha inspektimeve për të kryer kontrolle edhe më me kujdes”, tha Ministria.

Ata vërejnë se, në rast të përkeqësimit të situatës epidemiologjike, ndalimet në trafikun ndërqytetas dhe kufizimi në kohë i lirisë së lëvizjes do të azhurnohen përsëri dhe pa vonesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat