​Gjermani: Personat e vaksinuar mund të hyjnë në vend pa shkuar në karantinë

Evropë

​Gjermani: Personat e vaksinuar mund të hyjnë në vend pa shkuar në karantinë

Më: 12 maj 2021 Në ora: 12:30
Gjermani

Qeveria gjermane miratoi planet sot për të lejuar njerëzit që janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit dhe që janë rikuperuar ose që kanë një test negativ për virusin, të hyjnë në Gjermani, pa shkuar në karantinë, tha një burim qeveritar.

Sipas Reuters, ky vendim nuk vlen për njerëzit nga vendet që konsiderohen me rrezik të lartë ose nga zonat ku ka mutacione në virus.

Masat zbutëse zbatohen vetëm për personat që kanë marrë vaksina të miratuara në Bashkimin Evropian.

Më saktësisht vaksinat e kompanive Pfizer dhe BioNTech, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson and Johnson.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat