Franca mobilizon diplomacinë, do të ndërhyjë në konfliktin Izrael-Palestinë

Evropë

Franca mobilizon diplomacinë, do të ndërhyjë në konfliktin Izrael-Palestinë

Më: 14 maj 2021 Në ora: 08:43
Franca

Franca do të rritë përpjekjet diplomatike me Evropën dhe vendet e Lindjes së Mesme “për të qetesuar përplasjet vdekjeprurëse” midis Izraelit dhe Palestinës, njoftoi të mërkurën ministri i jashtëm i vendit.

I shqetësuar me raundin e ri të intensifikimit të përplasjeve, të cilat kanë sjellë një dëm të rëndë, Jean-Yves Le Drian tha se Franca ishte mobilizuar plotësisht me Gjermaninë në veçanti dhe së bashku me Egjiptin dhe Jordaninë për të ndihmuar në uljen e tensioneve.

Të katër vendet do të shtyjnë Izraelin dhe Palestinën të rinisin dialogun me objektivin e një “zgjidhjeje të drejtë dhe të qëndrueshme të konfliktit” brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB, njoftoi ai në një deklaratë për Senatin.

Le Drian tha se në këtë pikë, përparësia e vetme ishte “zbutja e tensioneve” dhe ai do të fliste me homologët e tij izraelitë dhe palestinezë për të transmetuar në lidhje me “de-përshkallëzimin”.

Deklarata e ministrit të jashtëm pas mungesës së tij gjatë orës së pyetjeve dhe përgjigjeve në Asamblenë Kombëtare të hënën, kur ligjvënësit e opozitës kritikuan përgjigjen e “matur” të qeverisë. Në deklaratën e parë zyrtare të lëshuar të hënën, Franca nuk kritikoi sulmet e Izraelit ndaj Xhamisë Al-Aqsa dhe adhuruesve palestinezë, por dënoi me forcë “sulmet me raketa nga Rripi i Gazës që synojnë territorin e Izraelit”.

Senatorët nga partia Komuniste Clementine Autain dhe Elsa Faucillon gjithashtu folën, me Autain duke kërkuar qeverinë të dënojë abuzimet e ushtrisë së Izraelit dhe jo thjesht të shprehë “shqetësimin” për situatën e dhunshme ndërsa Faucillon tha se “heshtja e Francës kontribuon në mosndëshkimin në të cilin Izraeli ndodhin mizori. ”

Le Drian të mërkurën riafirmoi se Franca ishte “shumë e shqetësuar” për situatën në Jeruzalem dhe tha se ai diskutoi çështjen e “ruajtjes së rreptë të status quo-së historike” të Esplanade des Xhamive dhe vendit të shenjtë të Bayt al Maqdis me Jordaninë.

Ai gjithashtu dënoi kolonizimin e Izraelit përmes dëbimeve të detyruara të banorëve palestinezë të Jeruzalemit Lindor pranë Qytetit të Vjetër dhe në lagjen Sheikh Jarrah dhe theksoi garantimin e “së drejtës për të demonstruar në mënyrë paqësore”.

Le Drian tha se situata e vazhdueshme buron nga mungesa e një zgjidhje politike që ka zgjatur për një kohë të gjatë dhe zgjidhja qëndron në krijimin e dy shteteve që jetojnë krah për krah në paqe dhe siguri me Jeruzalemin si kryeqytetin e të dy shteteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat