Një lajm i mirë nga Berna për njerëzit e vaksinuar: Vaksina u mbron të paktën 12 muaj!

Evropë

Një lajm i mirë nga Berna për njerëzit e vaksinuar: Vaksina u mbron të paktën 12 muaj!

Më: 17 qershor 2021 Në ora: 16:08
Zvicra

Lajm i mirë për njerëzit që janë vaksinuar: të dhëna të reja lejojnë OFSP të konkludojë se vaksinat mbrojnë “të paktën 12 muaj”, njoftoi Virginie Masserey, shefe e sektorit të kontrollit të infeksionit në OFSP.

Ishte Komisioni Federal për Imunizimin që ndaloi shifrën, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vlefshmëria e Certifikatave Covid duhet të zgjatet. Gjithashtu, nuk do të ketë nevojë për goditje përforcuese deri të paktën vitin e ardhshëm.

Lajmi mund të sigurojë njerëzit që ishin të parët që u vaksinuan 6 muaj më parë. “Ne nuk presim që do të jetë e nevojshme të bëjmë tërheqje, të paktën para vitit 2022”, vuri në dukje gjithashtu Virginie Masserey. Përveç kësaj, kjo kohëzgjatje e re duhet të zgjasë logjikisht atë të Certifikatave Covid.

Këto, për më tepër, janë gjithnjë e më të shumta pasi kantonet arrijnë t’i dorëzojnë ato. Sipas shifrave të lëshuara sot nga OFSP, gati 900,000 certifikata janë krijuar tashmë.

Pothuajse një milion certifikata.. Situata është e mirë

Shkalla e incidencës në Zvicër tani ka rënë në 60, “kjo do të thotë norma që ne kishim vendosur si referencë për të përcaktuar nëse një vend konsiderohej i rrezikuar”, kujton Virginie Masserey, e cila vuri në dukje se “kishte” vetëm “88 Pacientët kovidë në kujdes intensiv në Zvicër.

“Ka pak kohë që kemi qenë kaq poshtë. Hapjet e 31 majit nuk kanë pasur ndonjë efekt negativ deri më sot, “vuri në dukje ajo. Rudolf Hauri, kryetari i mjekëve kantonalë, ishte gjithashtu optimist. “Të gjithë duam një verë të shkëlqyeshme dhe një vjeshtë të qëndrueshme. Gjërat po duken mirë për këtë, ”tha ai. Vaksinimi vazhdon të përshpejtohet. Por, siç vuri në dukje Virginie Masserey, gjithnjë e më shumë vende janë në dispozicion në qendra. “Kjo nuk do të thotë që vullneti për t’u vaksinuar po zvogëlohet, por që kapacitetet e kantoneve janë përmirësuar shumë,” thotë ajo.

Delta kërcënon

Ndër shifrat e lëshuara çdo ditë nga OFSP, dikush bën thirrje. Kjo është përqindja e varianteve midis rasteve të zbuluara dhe të sekuencuara. Të hënën, varianti Delta (Indian) përbënte 1.5% të infeksioneve. Të martën, norma u rrit në 4.9%. “Ne jemi shumë të vëmendshëm ndaj kësaj. Kthesat mund të luhaten dhe ne duhet të shohim se çfarë ndodh me këtë “, tha Virginie Masserey.

Të hënën, Mbretëria e Bashkuar shtyu fazën e saj të fundit të rihapjes për shkak të rritjes së fortë të infeksioneve me variantin Delta, i cili tani është shumica. “Në Zvicër dhe në Evropën kontinentale, ky variant nuk është zhvilluar ende aq fort”, vuri në dukje Jan-Egbert Sturm, nënkryetar i task forcës shkencore.

Dhe edhe sikur të bëhej shumicë …

Pak optimizëm: një dozë e dyfishtë e vaksinës mbron mjaft mirë nga ky variant. “Edhe nëse varianti Delta do të bëhej dominues, ndikimi i tij mund të kufizohej nga mbulimi i mirë i vaksinimit”, thotë Virginie Masserey, e cila nuk sheh “asnjë arsye” në Zvicër për të vonuar rihapjen në këtë fazë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat