Flota ruse: Po kemi shtënë si paralajmërim në drejtim të luftanijes britanike

Evropë

Flota ruse: Po kemi shtënë si paralajmërim në drejtim të luftanijes britanike

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 16:12
Foto ilustrim

Flota detare ruse e Detit të Zi, së bashku me Shërbimin Kufitar FSB, lëshuan një goditje paralajmëruese drejt shkatërruesit britanik, e cila thuhet se ka shkelur kufirin shtetëror rus.

Më herët, shkatërruesi britanik mori një paralajmërim se armët do të përdoren nëse shkel kufijtë e Federatës Ruse, megjithatë, anija luftarake nuk iu përgjigj këtij paralajmërimi, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë.

“Shkatërruesi URO ‘Defender’ i Marinës Britanike kaloi kufirin shtetëror të Federatës Ruse më 23 qershor në 11:52, duke lëvizur përgjatë pjesës veriperëndimore të Detit të Zi, dhe hyri në detin territorial në zonën e Kepit Fiolent”, thuhet në deklaratë.

Pas kësaj, sipas Ministrisë, anija kufitare e flotës ruse hapi dy të shtëna paralajmëruese në 12.06 dhe 12.08, pas së cilës, në 12.19, avioni Su-24M kreu një bombardim paralajmërues në të drejtën e lëvizjes së shkatërruesit britanik, raporton nbcnews.

Pas kësaj, shkatërruesi britanik, në orën 12.23, la kufijtë e ujërave territoriale të Federatës Ruse, përfundon departamenti ushtarak rus.

Ndërkohë, atasheu ushtarak i Ambasadës Britanike në Moskë u thirr në Ministrinë e Mbrojtjes të Federatës Ruse për shkak të incidentit me shkatërruesin Britanik në Detin e Zi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat