Vërshimet në Lombardinë veriore, rreziku më i madh pritet nesër

Evropë

Vërshimet në Lombardinë veriore, rreziku më i madh pritet nesër

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 22:05
Pamje nga videoja

Shërbimet e urgjencës u përfshinë në dhjetëra ndërhyrje në Italinë veriore të mërkurën pasi rajoni u godit nga stuhitë dhe reshjet e mëdha të shiut.

Në lindje të liqenit Maggiore, zjarrfikësit u thirrën në 40 vende në provincën e Varese, njoftuan shërbimet e shpëtimit.

Shirat e dendura në zonë kanë shkaktuar rrëshqitje dheu dhe përmbytje, dhe pamjet tregojnë baltën që gëlltit makinat dhe po hyn në shtëpi.

Presidenti i rajonit të Lombardisë, e cila është goditur veçanërisht nga moti, ka bërë thirrje për gjendje të jashtëzakonshme në disa provinca, përfshirë qytetet Varese, Como dhe Lecco.

Zjarrfikësit në zonën Como të martën tashmë dolën për më shumë se 100 ndërhyrje për shkak të përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut.

Rrugët në atë zonë janë pjesërisht të mbyllura dhe njerëzit janë bllokuar në shtëpi.

Stuhitë shkatërruan gjithashtu zonën e Venetos dhe Venecian - rajonin Julian.

Stuhi të mëdha pritet të godasin rajonin të enjten dhe mbrojtja civile ka shtuar paralajmërimet për pjesën veriore të Lombardisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat