Vrau 130 njerëz në Paris, autori bërtet në gjykatë: Nuk ka asnjë Zot përveç ...

Evropë

Vrau 130 njerëz në Paris, autori bërtet në gjykatë: Nuk ka asnjë Zot përveç ...

Më: 9 shtator 2021 Në ora: 18:53
Salah Abdeslam

I dyshuari kryesor në një sulm xhihadist që vrau 130 njerëz në të gjithë Parisin e përshkroi veten si një ushtar i Shtetit Islamik dhe bërtiti në gjyqtarin e lartë në gjyqin për sulmet e vitit 2015.

Salah Abdeslam, 31 vjeç, besohet të jetë i vetmi anëtar i mbijetuar i grupit që kreu sulmet me armë dhe bomba në gjashtë restorante dhe bare, sallën e koncerteve Bataclan dhe një stadium sportiv më 13 nëntor 2015, në të cilat qindra u plagosën. I pyetur për profesionin e tij, franko-marokeni hoqi maskën e tij dhe i tha gjykatës së Parisit: "Unë hoqa dorë nga puna për t'u bërë një ushtar i Shtetit Islamik".

Ndërsa të pandehurit e tjerë, të cilët akuzohen për sigurimin e armëve, makinave ose ndihmën në planifikimin e sulmeve, thjesht iu përgjigjën pyetjeve rutinë për emrin dhe profesionin e tyre dhe përndryshe qëndronin të qetë, Abdeslam kërkoi qartë që të përdorte fillimin e gjyqit për të marrë një pozicion të qarte. I pyetur nga gjykatësi kryesor i gjykatës për të dhënë emrin e tij, Abdeslam përdori betimin islamik Shahada, duke thënë:

"Unë dua të dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç Allahut dhe se Muhamedi është shërbëtori i tij".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat